10 ابزار مفید برای ساخت بازی های موبایل

10 ابزار مفید برای ساخت بازی های موبایل

امروزه گوشی های هوشمند و تبلت ها بحث برانگیزترین مقوله برای برنامه نویسان هستند. برای ارضای نیازهای شما جهت ساخن بازی چندین ابزار کلیدی را در اینجا گردآوری کردیم.

057c13a1affd9f8d27bd2cff24fd2d48

البته ابزارهای دیگری هم در این زمینه وجود دارند که ممکن است در این لیست وجود نداشته باشند بنابراین چنانچه از ابزار دیگری استفاده می کنید که به نظرتان در این زمینه کارآمد است ما را هم از این موضوع مطلع سازید تا به کمک آن بتوانیم به برنامه نویسان خدمتی کرده باشیم.

Unreal Engine 4

Unreal Engine 4 - Rivalry demo

Company: Epic Games

www.unrealengine.com

اپیک گیمز Unreal Engine 4 را نه تنها موتوری پرقدرت برای کنسول های بازی نسل جدید و کامپیوترهای شخصی بلکه به عنوان یک تکنولوژی ارزشمند میداند. نسخه نمایشی خیره کننده بازی Rivalry در اصل برای DirectX 11-class ساخته شده ولی توانایی اجرا بر روی پردازشگر موبایل Nvidia tegra K1 را نیز داراست.

آخرین نسخه منتشر شده موتور بازی سازی آنریل می تواند برای اپلیکیشن هایی که گرافیک فشرده ای ندارند نیز استفاده شود. به عنوان مثال بازی رایگان Tappy Chicken که بر پایه Flappy Bird ساخته شده است.

Unity

Unity - Supernauts

Company: Unity Technologies

www.unity3d.com

پیشنهاداتی که Unity ارائه می دهد برای همگان شناخته شده است، از تکنولوژی انیمیشن Mecanim گرفته تا امکانات جدید ابزارهای دو بعدی. این شرکت سرگرم گسترش پیشنهاداتش است و با مشغول اجرای Tsugi همراه با سرویس جدید cloud-based خود می باشد. نسخه فروشی موتور بازی سازی یونیتی مجهز به سیستم پیش بینی و تجزیه و تحلیل Playnomics است. علی رقم یک ابزار برای ساخت بازی یونیتی گستره انتخاب برای سرویس های مختلف را افزایش می دهد و کار ساخت بازی را ساده تر می سازد.

App Game Kit

App Game Kit - Shuriken Strike

Company: The Game Creators

www.appgamekit.com

ابزار بازی سازی AppGameKit برنامه نویسان را قادر به ساخت بازی و نشر آن برای انواع گوناگون گوشی های موجود در بازار می سازد.

این ابزار دارای زبان پایه خود می باشد، از این روی کار را برای برنامه نویسان با تجربه و نیز مبتدی آسان ساخته، همچنین به کاربران امکان نوشتن کد به زبان ++C را می دهد.

App Game Kit 2 هنوز در مرحله آلفا خود قرار دارد و در حال حاضر در حال آماده سازی برای Steam greenlight می باشد.

Corona SDK

Corona SDK - Fun Run

Company: Corona Labs

www.coronalabs.com

ابزار Corona SDk که برای پلت فرم های مختلف قابل استفاده است توسط بیش از 300000 کاربر استفاده شده و امکان ساخت بازی و اپلیکیشن دو بعدی را به استفاده کنندگان می دهد.

این شرکت کتابخانه ای گسترده شامل بیش از 500 API  را با قابلیت های انیمیشنی و شبکه ای پیشنهاد می دهد. در ساخت پلت فرم آن از OpenGL، OpenAL ،Box2D، facebook، SQLite و  زبان کدنویسی LAU استفاده شده است.

Marmalade

Marmalade - Godus

Company: Marmalade

www.madewithmarmalade.com

Marmalade بسیاری از فرآیند های توسعه را تحت پوشش خود قرار می دهد. این ابزار هم اکنون به صورت رایگان در دسترس عموم قرار گرفته است و برنامه نویسان می توانند از کدهای ++C استفاده کنند، همچنین قادر به استفاده از سایر ابزارها مانند Juice هستند که عملیات وارد کردن اپلیکیشن ها و بازی های IOS به اندروید را ساده تر می سازد.

در ضمن Marmalade Quick برای ساخت اپلیکیشن توسط Lau طراحی شده است و با کمک Marmalade Web می توانید در ساخت اپلیکیشن خود از HTML، CSS و JavaScript بهره بگیرید.

WWISE

wwise

Company: Audiokinetic

www.audiokinetic.com

Wwise یکی از برجسته ترین ابزارهای صوتی در این مقوله به شمار می رود که برای ادغام اصوات توسط شرکت PopCap مورد استفاده قرار گرفته است. این ابزار قابل ادغام با ابزارهای بازی سازیی همچون Unity ،Unreal Engine 4 و Marmalade می باشد.

افزونه های زیادی برای Wwise در دسترسند که برای نیازهای خاص طراحان تعبیه شده اند به طور مثال Convolution که به کاربران امکان ایجاد اصواتی بر پایه فضاهای آگوستیک را می دهد و یا SoundSeed که از خانواده تولید کننده اصوات تراکنشی است.

NextPeer

Nextpeer - Dream Chaser Friends

Company: NextPeer

www.nextpeer.com

Multiplayer social SDK Nextpeer برای رفع مشکل ساخت بازی های چند نفره در گوشی ها طراحی شده و از بازی های هم زمان و نیز غیرهم زمان پشتیبانی می کند.

هدف این شرکت کمک به برنامه نویسان برای افزایش مشارکت بازی کننده در حین بازی و تحقق تراکنش ها سریع، رتبه بندی زنده و تکنولوژی تاخیر هم زمان است که به کاربران امکان می دهد به بازی رقابتی بپردازند.

این ابزار از اندروید، IOS ،Unity و Coco2d-X پشتیبانی می کند و در عناوین موبایل فراوانی همچون Demons and Dungeones، Tippy Tap  و 2048 استفاده شده است.

DeltaDNA

DeltaDNA

Company: DeltaDNA

www.deltadna.com

DeltaDNA یک نام جدید برای شرکت GamesAnalystics است.شرکت DeltaDNA ابزاری برای استخراج داده و داده کاوی، تست A/B و ابزار بخش بندی که در Sega  Sonyو Ubisoft استفاده شده را ارائه می دهد.

این شرکت مدعی است که SDK در دو دقیقه قابل پیاده سازی در بازی است و به برنامه نویسان امکان دسترسی به اطلاعات و ابزارهای شخصی سازی در پلت فرم را می دهد.

نسخه لایت آن برای بازی هایی با 500000 کاربر مناسب است ولی نسخه on-demand را باید خریداری کنید.

PowerVR Graphics SDK

powerVR

Company: Imagination Technologies

www.community.imgtec.com/developers/powervr

Imagination’s PowerVR Graphics SDK قالبی برای کار با PVRSHell را پیشنهاد می دهد که به جریان ساخت اپلیکیشن برای کار در اپلیکیشن هایی با طراحی cross-platform آسان تر کرده و با ابزار های PVRTools که یک کتابخانه است و شامل پراستفاده ترین اپلیکیشن های گرافیکی سه بعدی می باشد.

این ابزار می تواند برای ساخت مناظر پیچیده شامل اشیای فراوان، انیمیشن و افکت های خاص از اشکال ساده مورد استفاده قرار گیرد.برای کمک به برنامه نویسان جهت درک بهتر موضوع،SDK دستور کار و موارد آموزشی زیادی را در خود گنجانده است.

نسخه ای از SDK که اندروید و IOS را پشتیبانی می کند به صورت رایگان در دسترس است.

Haxe

haxe - zukis quest

Company: Haxe Foundation

www.haxe.org

Haxe یک زبان برنامه نویسی open-source و multi-platform است که از اندروید و IOS پشتیبانی می کند. این ابزار از زبان Hexe بهره گرفته و به گفته سازنده آن برای افرادی که با Java، C++، PHP و یا AS3 آشنایی دارند فراگیری آن آسان است و قابلیت cross-platform را به خوبی تحقق می بخشد.

این زبان در کامپایلر Haxe برای پیاده سازی کدهای cross-platform  استفاده شده و قادر به کامپایل چندین هزار کلاس تنها در چند ثانیه می باشد. همچنین کتابخانه استاندارد Hexe هم با در اختیار گذاشتن APIها و فریم ورک های دیکر برای توسعه سایر ابزار ها در آن قرار داده شده است.

http://www.develop-online.net برگرفته از

اینها را هم بخوانید