استیو وزنیاک

11 حقیقت جالب درباره استیو وزنیاک، هم بنیان گذار کمپانی اپل

وقتی به کمپانی اپل فکر میکنیم، فورا تصویر استیو جابز با بلوز یقه اسکی مشکی، شلوار جین و کفش های راحتی سفید در ذهن ما مجسم میشود. کسی در دنیای تکنولوژی نمیتواند این رهبر افسانه ای کمپانی اپل را فراموش کند و مقالات بیشماری درباره استیو جابز نوشته شده اند.

زمانی که استیو جابز در گاراژ خانه پدرش شروع به کار کرد، شخص دیگری نیز به همکاری با او پرداخت و سهم چشمگیری در راه اندازی کمپانی اپل ایفا کرد. اما این فرد به اندازه استیو جابز از سوی رسانه ها مورد توجه قرار نگرفت.

 

ما از استیو دیگری صحبت میکنیم که هم بنیان گذار کمپانی اپل بوده و استیو وزنیاک نام دارد. او هم اکنون 67 ساله است و در این مطلب قصد داریم از برخی حقایق زندگی جادوگر فناوری در اپل پرده برداریم، ما را در ادامه همراهی کنید.

حقایقی از زندگی استیو وزنیاک

 

مهندسی در خون اوست و وزنیاک با این استعداد زاده شده است!

جری وزنیاک و مارگارت کرن در مرکز فناوری سن خوزه در کالیفرنیا صاحب فرزندی شدند. استفان گری وزنیاک که با نام استیو وزنیاک شناخته شده، به دنیا آمد تا در بزرگسالی یک مهندس شود. او از دوران کودکی به برق علاقه زیادی داشت و وسایلی مانند ولت متر، ماشین حساب و رادیو آماتور و بازی های متعددی را در خانه ساخت و در زمان تحصیل در دبیرستان یک مترونوم برقی درست کرد.

 

دانشگاه را خیلی دیر به پایان رساند، اما توانست 12 مدرک بگیرد

وزنیاک

 

استیو وزنیاک بسیار باهوش و شاگرد اول درس ریاضی بود، اما به قوانین روزمره مدرسه و دانشگاه پایبند نبود و شخصیت خجالتی داشت و تمایل چندانی به برقراری ارتباط با دیگران نشان نمیداد. او با یکی از مهندسین کمپانی سیلوانیا در ارتباط بود و روی کاغذ کامپیوترهایی را طراحی میکرد.

وزنیاک در دانشگاه کلرادو قبول شد اما دانشگاه را ترک کرد، دلیل آن هم استفاده از کامپیوتر بود! به طوری که به گفته وزنیاک "با این کار او 5 برابر بیشتر از بودجه اختصاصی به کلاسشان را استفاده کرد و حتی هزینه تحصیلی اش هم تمام شد." او نگران بود که دانشگاه این هزینه را از والدینش بگیرد و آنها توانایی مالی پرداخت هزینه را نداشته باشند، بنابراین دیگر به دانشگاه باز نگشت.

پس از یک سال فعالیت در De Anza Community College به برکلی رفت، اما در سال چهارم در Hewlett-Packard استخدام شد و پس از آن با استیو جابز ملاقات کرد. در سال 1981، اپل را رها کرد و برای تکمیل تحصیلاتش مجددا به برکلی بازگشت. وزنیاک با 10 سال تاخیر بالاخره مدرک خود را گرفت و توانست 12 مدرک افتخاری را نیز دریافت نماید.

 

Evets Kainzow که بود؟

وزنیاک از طرفداران پر و پا قرص بازی های ویدیویی بود و در دهه 90، بسیاری از این آنها را با دوستان خود بازی کرده بود. وزنیاک امتیازات بالایی در بازی Tetris کسب کرد، اما Nintendo Power Magazine آنها را منتشر نکرد و وزنیاک نیز امتیازات خود را با نام Evets Kainzow ثبت نمود که در واقع نام اصلی او به ترتیب عکس میباشد!

 

ملاقات با استیو جابز که عاشق فناوری بود

استیو وزنیاک و استیو جابز

 

وزنیاک در Hewlett-Packard مشغول به کار بود که اولین بار و در سال 1971 استیو جابز را ملاقات کرد. هر دو دیوانه وار عاشق تکنولوژی بودند و به سیستم آموزشی به صورت عمومی علاقه ای نداشتند. با تلاش های شبانه روزی این دو فرد اپل شکل گرفت!

 

با Apple I خاطره ساز شد

وزنیاک توانایی مالی خرید کامپیوتر شخصی را نداشت، اما چه کار کرد؟ تصمیم گرفت تا با سرمایه ای که از فروش VW Microbus جابز و ماشین حاسب HP-65 خودش تامین شده بود، کامپیوتر خود را بسازد. وزنیاک سخت افزار، سیستم عامل و برد را به تنهایی طراحی کرد. اختراع او انقلابی در دنیای کامپیوترهای شخصی به وجود آورد و با نام Apple I شناخته شد.

 

از ساخت کنترل از راه دور تا مدافع حقوق مردم

وزنیاک برای فعالیت های خود در اپل شناخته شده، اما او بر روی پروژه های قابل توجه دیگری نیز کار کرده است. کمپانی او یعنی CL 9 در سال 1987 کنترل های از راه دور را ساختند. او همچنین سازمانی به نام Electronic Frontier Foundation یا EFF را پایه گذاری کرد که به حمایت از آزادی بیان، حریم خصوصی و حقوق مشتری میپردازد.

 

سقوط هواپیما نیز او را از پای درنیاورد

وزنیاک تجربه تلخی داشت و در سال 1981 هواپیمایی که خودش خلبان آن بود سقوط کرد، اما به سرعت او را از فرودگاه اسکای پارک به Scotts Valley در کالیفرنیا منتقل کردند.

این حادثه تلخ باعث شد تا وزنیاک فراموشی موقت بگیرد و به همین دلیل سانحه هوایی و مدت زمانی را که در بیمارستان بود کاملا فراموش کرد. خوشبختانه این حادثه هیچ تاثیر منفی بر روی توانایی ها و استعداد های مهندسی او نگذاشت.

 

زندگی خصوصی وزنیاک موفق!

وزنیاک چهار بار ازدواج کرد: آلیس رابرتسون (80-1976)، کاندیس کلارک (87-1981)، سوزان ملکرن (94-1990) و ژانت هیل (2008 تا امروز) همسران او بوده اند.

 

وزنیاک بر خلاف تصور عمومی، از دوربین خجالت نمیکشد

بسیاری از افراد تصور میکنند که استیو فردی خجالتی باشد، اما در واقع او جلوی دوربین بسیار راحت است و چندین بار در تلویزیون حضور داشته است.

 

نام خود را در فهرست Hall of Fame به ثبت رساند

وزنیاک در سال 2000 به سبب کارهایی که برای دنیای کامپیوترهای شخصی انجام داده بود به Inventors Hall of Fame راه یافت. فهرست اختراعات ثبت شده او شامل میکروکامپیوتر برای استفاده همراه با نمایشگر ویدیو کامپیوتر شخصی به شماره پتنت 4,136,359 میباشد.

 

خیابانی به نام Woz Way

یکی از خیابان های سن خوزه در کالیفرنیا به نام وزنیاک یا Woz Way نامگذاری شده و وزنیاک به Children’s Discovery Museum واقع در آنجا نیز کمک کرده است.

 

http://techpp.com برگرفته از

اینها را هم بخوانید