6 گام به سوی ایجاد یک تیم قدرتمند

6 گام به سوی ایجاد یک تیم قدرتمند

شرکت زمانی بهترین و بادوام ترین کارایی را به نمایش گذاشته و قدرتمند و موفق تلقی می شود که تمامی کارمندان آن با ذهنیت کار تیمی فعالیت کرده، همگی به ایفای نقش موردنیاز پرداخته و در جهت دستیابی به اهداف بلندمدت تلاش نمایند. در این مقاله مواردی ذکر خواهد شد که به شما جهت کسب اطمینان از این موضوع که تیم شما دارای بیشترین میزان قدرت ممکن است یاری می رسانند، با ما همراه باشید.

1. بر روی نقش ها متمرکز شوید

یک فرآیند کامل و منسجم جهت انتخاب اعضای تیم دارای مزایای طولانی مدتی است، حتی اگر برای استخدام اعضا محبور شوید تا زمان زیادی صرف کنید، باز هم این کار ارزشمند خواهد بود. استخدام افرادی که تنها فضایی از اتاق را اشغال می کنند به تیم شما لطمه وارد می سازد و کمپانی دیگر عملکرد مورد انتظار را به نمایش نمی گذارد، چرا که ممکن است کارمندان نقش خود را موقتی قلمداد کرده و علاقه ای برای یادگیری چیزهای جدید نشان ندهند و یا اینکه این ذهنیت را پیدا کنند که گزینه مناسبی برای آن شغل و وظیفه نمی باشند و تمامی این شرایط بدین معناست که باید هزینه بیشتری را در درازمدت صرف کنید. از این رو سرمایه گذاری زمان و پول بر روی افرادی که حقیقتا دارای تخصص جهت بر عهده گرفتن آن وظیفه در کمپانی هستند، در آینده نتیجه بخش بوده و به نفع کمپانی تمام خواهد شد.

2. برای هر نقش و وظیفه ای ارزش قائل شوید

هریک از اعضای تیم بخش خاصی از امور را به انجام می رسانند، از این رو لازم است با آنها به گونه ای رفتار شود که احساس کنند بخش مهم و حیاتی از این فعالیت ها می باشند. تمامی اعضای تیم باید احساس کنند که شغل آنها بسیار مهم است، چرا که هدفمند بودن به کارآیی بهتر کارمندان می انجامد. چنانچه هریک از کارکنان احساس کنند که به نقش آنها بهایی داده نمی شود و نیازی به آن نیست، به مرور زمان آنها از وظیفه خود فاصله می گیرند و تنها به صورت مکانیکی وظیفه خود را به انجام می رسانند.

3. برقراری ارتباط

ارتباطات بهترین شیوه جهت نمایش ارزش موجود بین اعضای تیم می باشد. چنانچه هر کسی دارای اطلاعات خاص خود باشد که با سایرین به اشتراک گذاشته نشده و یا اعضای تیم در حین کار حضور یکدیگر را احساس نکنند، ذهنیت "بخشی از یک تیم بودن" کمرنگ تر می شود، از این رو لازم است یک میزان از شفافیت و صراحت را با اعضای تیم خود حفظ کنید، حتی اگر این اطلاعات به طور مستقیم به آن عضو از تیم ارتباط نداشته باشد. اپلیکیشن هایی مانند Slack کار را برای شما سهولت می بخشند. ارتباطات به اعضای تیم کمک می کند که یک جریان کاری اثربخش تر را ایجاد کرده و به اشتراک گذارند. جلسات هفتگی و صحبت درباره لیست های To-Do ایده های جدید و بسیار خوبی را به میدان آورده و فرصتی را ایجاد می کند که افراد به آن بخش از زمینه های کاری وارد شوند که قبلا اطلاعی از آنها در دست نبود و توانایی آنها شناخته نشده بود.

blog_18680_1

فرآیندهای در حال توسعه و جریان های کاری که به سرعت قادر به پیاده سازی، اجرا و ردیابی هستند، برای مدیریت تیم حیاتی اند، مخصوصا زمانی که با رشد سریع مواجه شده اید. مبنی بر بیانات Hiawatha Walker، موسس DENEKADesignCo: "این مورد اولین چیزی است که مورد توجه من قرار می گیرد و می توان زمان و انرژی بیشتری را صرف اموری کرد که کنترل کم و یا هیچ گونه کنترلی بر روی آنها اعمال نشده است."

در عصر ارتباطات، تیم شما باید به تمامی اعضای خود امکان اظهار نظر بدهد، چنانچه به تمامی اعضا امکان بیان عقاید خود را دهید، این امر به تعامل بیشتر آنها می انجامد و آنها را به پروژه های شما وابسته تر می گرداند. زمانی که هر عضو تیم برای ارزیابی یک تصمیم و شکل دهی یک عقیده زمان صرف می کند، آنها با نتیجه و خروجی کار پیوند برقرار می کنند و می خواهند بدانند که آیا عقاید آنها در فرآیند در نظر گرفته شده است یا خیر. در صورتی که چنین امکانی را در اختیار اعضای تیم خود قرار دهید، حس مالکیت به کار به آنها دست می دهد و این امر به کارآیی بهتر می انجامد.

4. تعیین اهداف

تعیین اهداف کوتاه مدت و بلندمدت یکی از موارد اساسی برای تمامی وظایفی است که کارمندان به طور روزانه به انجام می رسانند. داشتن اشتیاق نسبت به نتیجه و ایجاد انگیزه در یکدیگر به اعضای تیم کمک می کند تا با ذهنیت تصویری بزرگ کار کنند و از اهمیت هر وظیفه ای که برای دستیابی به اهداف بلندمدت به انجام می رسانند مطلع گردند. شایان ذکر است که این اهداف باید کاملا واقع بینانه بوده و این ذهنیت را در اعضا ایجاد نکنند که گویا آنها در حال کار برای یک دلیل از دست رفته می باشند. تعیین مهلت زمانی و ضرب العجل فرصتی را در اختیار اعضای تیم قرار می دهد تا به یکدیگر کمک کرده و برای رسیدن به موفقیت همکاری نمایند.

5. موفقیت ها و شکست ها را جشن بگیرید

جشن گرفتن تمامی موفقیت ها اعضای تیم را گرد هم می آورد، بدین طریق آنها متوجه می شوند که در صورت کار با یکدیگر اتفاقات بسیار خوبی رخ خواهد داد. چنانچه یکی از اعضا کار بسیار خوبی را به انجام رسانده، در مقابل سایرین به او تبریک بگویید و از او تقدیر کنید، این کار باعث می شود آنها احساس کنند که کلیه تلاش های آنها دیده شده و قدردانی می شود و آنها می فهمند که کار و فعالیت های آنها تاثیرگذار است. چنانچه تیم شما در کاری با شکست مواجه شد، مسیر تلاش های خود را تغییر دهید و یا آنها را به جنبه ای مثبت مبدل سازید، افراد را تحت فشار قرار نداده و دنبال مقصر نگردید، چرا که این شرایط به نفع هیچ کس نمی باشد. لازم است تا به تمامی اعضای تیم مسئولیت برابری را اعطا کرده و با همکاری یکدیگر به تجسم گام و اقدامات بعدی مبادرت ورزید.

6. همدیگر را بشناسید

هیچ اجباری برای دوستی نزدیک با همکاران و سایر اعضای تیم وجود ندارد، اما یک گردش ماهانه و یا شرکت در یک دورهمی این فرصت را در اختیار اعضای تیم قرار می گذارد که به قدردانی از یکدیگر، اما برای چیزی بیشتر از کار و شغل بپردازند. شناخت افرادی که با آنها کار می کنید به شما کمک می کند که سبک انجام کار آنها را درک کرده و نحوه انجام بحث های سازنده در روزهای دشوار را بهتر فرا بگیرید.

 

https://www.entrepreneur.com برگرفته از

اینها را هم بخوانید