نقد و بررسی

26
2.9K
SmsBaz
SmsBaz

موضوع : سرگرمی

قیمت : 1500 تومان

  • رابط کاربری:
  • کاربرد:
  • قیمت:
امتیاز کاربران:
امتیاز سایـت:

توجه : آخرین ویرایش این نقد و بررسی مربوط به 10 اسفند 1393 و نسخه 3.0 این اپلیکیشن میباشد!

سایر موارد :

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن SmsBaz

ارسال و دریافت پیامک، یکی از معمول ترین روش های ارتباطی میان کاربران تلفن همراه میباشد که امروزه در سطح وسیعی مورد استفاده قرار میگیرد. علاوه بر این، خیلی از افراد با دید سرگرمی به این کار مبادرت ورزیده و سعی میکنند متن های مورد علاقه دوستان خود را در موضوعات مختلف برای آنها ارسال نمایند. حال باید منبع کاملی از پیام های متنوع در اختیار این دسته از افراد باشد تا بتوانند از هر لحاظ رضایت مخاطبان خود را بدست آورند!

اپلیکیشنی که در ادامه و مرتبط با موضوع مورد بحث به شما معرفی میکنیم، “SmsBaz” نام دارد. با ما در نقد و بررسی این برنامه اندرویدی همراه باشید.

SmsBaz

رابط کاربری:

رنگبندی زنده با امکان تغییر رنگ قالب، فونت مناسب و خوانا، آیکن های یکپارچه و گویا، چیدمان مرتب و هوشمندانه اجزای صفحه و عملکرد صحیح در نمای افقی و عمودی، از جمله نقاط قوتی هستند که میتوانیم برای این اپلیکیشن اندرویدی نام ببریم. در کل باید گفت که قالب گرافیکی “SmsBaz” نقصی ندارد هرچند بهتر بود در بعضی موارد مانند چینش آیکن ها در سربرگ و یا ظاهر لیست ها دقت نظر بیشتری صرف گردد. همچنین انتظار میرفت با به کارگیری طیف رنگ های شاد، به جذابیت محیط برنامه افزوده شود.

از دیگر خصوصیات قابل ذکر برای اپلیکیشن فوق، دسترسی سریع و بدون پیچیدگی به همه بخش ها و استفاده راحت از امکانات میباشد. رعایت استانداردها و اصول لازم در پیاده سازی “SmsBaz”، باعث شده تا شاهد یک رابط کاربری روان برای آن باشیم بطوریکه عموم مخاطبان میتوانند به خوبی از آن استفاده کنند.

مورد دیگری برای بررسی باقی نمیماند و با توجه به مطالب عنوان شده، امتیاز AppReview به این بخش ۴.۵ از ۵ است.

SmsBazکاربرد:

اولین نکته ای که باید راجب این برنامه اندرویدی ذکر کنیم، تامین محتوای آن توسط کاربران میباشد. درواقع “SmsBaz” یک شبکه اجتماعی برای به اشتراک گذاری پیامک های متنوع بوده و هر کاربر متن مورد نظر خود را برای مشاهده و استفاده دیگران، ارسال میکند. بد نیست بدانید که به دلیل نوع زبان برنامه نویسی که در تولید اپلیکیشن فوق بکار رفته است، امنیت آن تضمین گردیده و همچنین با امکان گزارش دهی مطالب مجرمانه، پیام ها کنترل و در صورت لزوم حذف میشوند.

قبل از هر چیز باید در “SmsBaz” ثبت نام نموده و با وارد کردن کد امنیتی که به ایمیل شما ارسال میگردد، وارد حساب کاربری خود شوید. البته مشاهده پیام های دیگر کاربران بدون ثبت نام نیز امکان پذیر میباشد اما استفاده از امکاناتی همچون پسندکردن، ثبت دیدگاه و گزارش تخلف و مهمتر از این، ارسال متن برای برنامه میسر نخواهد بود. در صفحه مربوط به حساب کاربری، اطلاعاتی مانند تعداد پیامک ها، بازدید از صفحه شخصی شما و افراد دنبال کننده و دنبال شونده به نمایش درمی آید. علاوه بر این امکان ویرایش پروفایل، افزودن پیام جدید، مشاهده پیام هایی که پسند کرده اید و بروزرسانی دستی نیز وجود دارد. بخش دیگری هم برای نمایش اعلان ها درنظر گرفته شده است که میتوانید از سربرگ صفحه اصلی به آن دسترسی داشته باشید. این اعلان ها شامل ارسال دیدگاه و پسند کردن پیامک های شما توسط سایر کاربران میشود.

حال اجازه دهید به قابلیت هایی که مربوط به مشاهده محتوای برنامه میگردد، اشاره کنیم. در صفحه اصلی “SmsBaz” میتوانید لیست پیام ها را در ۴ گروه استریم، جدیدترین ها، پربازدیدها و محبوبترین ها فیلتر کرده و ببینید. دسته بندی موضوعی پیامک ها نیز در یک فهرست جداگانه قرار دارد و شما را در یافتن متن موردنظر یاری میرساند. همچنین برای دسترسی سریعتر موارد دلخواه خود، میتوانید از ابزار جستجوی موجود استفاده نمایید. لازم به ذکر است که جستجو در اپلیکیشن فوق هم بر اساس یک کلمه خاص و هم بر اساس نام کاربران صورت میپذیرد.

با اشاره بر روی هر پیام علاوه بر امکان مشاهده کامل متن آن، قابلیت هایی از قبیل پسندیدن، ارسال نظر، کپی برداری از متن و گزارش تخلف در دسترس قرار میگیرد. برای مشاهده صفحه کاربر ارسال کننده نیز میتوانید بر روی تصویر او اشاره کنید و عملیاتی مانند مشاهده پیامک ها و دنبال کردن وی را انجام دهید. باید گفت “SmsBaz” از لحاظ امکانات لازم برای یک شبکه اجتماعی تا حد زیادی کامل میباشد هرچند نسبت به برنامه هایی که سراغ داریم، کمبودهایی در آن به چشم میخورد.

تولیدکنندگان برنامه فوق برای بهینه سازی نمایش محتوا و اشغال کردن فضای رم نیز تدابیری اندیشیده اند بطوریکه در بخش تنظیمات میتوانید به منظور جلوگیری از بارگزاری آواتار کاربران و سایر موارد حجیم، از حالت توربو استفاده کنید. قابلیت مدیریت رم نیز این امکان را به شما میدهد تا برای نمایش پیام های قدیمی تر محدوده تعیین نمایید. پیش بینی این تنظیمات برای “SmsBaz” در نوع خود قابل توجه و مفید است.

با وجود امکانات نام برده، باید انتظار داشته باشیم که “SmsBaz” وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهد و در تست های به عمل آمده نیز مشکل خاصی در اپلیکیشن فوق مشاهده نشد اما در عین حال کمبودهایی نیز در آن وجود دارد. قابلیت به اشتراک گذاری، فیلترسازی نمایش محتوا بر حسب گزینه های بیشتر، ارسال هشدار به کاربر در موقع بروزشدن محتوا و امکان استفاده آفلاین از پیام هایی که در اولین اتصال بارگزاری شده اند، مواردی هستند که جای خالی آنها در برنامه احساس میگردد. البته همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، پیاده سازی کامل همه این قابلیت ها به دلیل زبان برنامه نویسی استفاده شده در تولید “SmsBaz”، کار چندان ساده ای نیست هرچند نمیتوان از کمبود آنها نیز صرفنظر کرد.

درنهایت، AppReview امتیاز ۴.۵ از ۵ را به این بخش اختصاص میدهد.

SmsBaz

قیمت:

برای دریافت این اپلیکیشن اندرویدی، نیاز به صرف هزینه اندکی میباشد که با توجه به مطالب عنوان شده در دو بخش قبل، باید قیمت آن را منصفانه بدانیم. از این گذشته، “SmsBaz” میتواند مخاطبان بسیاری داشته باشد و به همین دلیل، AppReview امتیاز ۵ از ۵ را برای این بخش درنظر میگیرد.

پاورقی : شما میتوانید نسخه ویندوز برنامه فوق را از وبسایت s-baz.ir دریافت نمایید.

تغییرات :

"SmsBaz" با افزوده شدن امکانات بیشتر و در قالب نسخه 1.5 منتشر شد. از جمله قابلیت هایی که در نسخه جدید این برنامه اندرویدی به چشم میخورد، باید به امکان تغییر رنگ قالب گرافیکی به صورت دلخواه اشاره کنیم. با استفاده ابزار درنظر گرفته شده برای این کار، میتوانید رنگ های مورد علاقه خود را بر اساس ترکیب سه رنگ اصلی تنظیم نمایید و بدین ترتیب تنوع بسیار زیادی در اختیار شما خواهد بود.

SmsBaz

امکان شخصی سازی محیط یک برنامه، میتواند برای کاربران اهمیت داشته باشد و به همین دلیل AppReview امتیاز بخش رابط کاربری را به 5 از 5 افزایش میدهد.

نمایش تاریخ انتشار برای نظرات و پیام ها، امکان مشاهده آفلاین پیام های لایک شده، افزودن برچسب به پیام جدید هنگام ارسال آن و قابلیت غیرفعال کردن نظرات کاربران برای پیام ها (توسط شخص منتشر کننده)، از دیگر امکاناتی هستند که به نسخه جدید "SmsBaz" اضافه شده اند. علاوه بر این بد نیست به بهینه سازی سیستم اعلان ها و رفع برخی خطاهای جزئی مانند نمایش نظرات نیز اشاره کنیم.

smsbaz-6

با توجه به موارد ذکر شده، باید گفت که کارایی این اپلیکیشن اندرویدی نسبت به قبل افزایش یافته است و هرچند هنوز هم کمبودهایی وجود دارد اما AppReview به دلیل تلاش تولیدکنندگان جهت توسعه برنامه، امتیاز بخش کاربرد را به 5 از 5 تغییر میدهد. 

==================================================

در نسخه جدید برنامه فوق، شاهد افزوده شدن قابلیت های بیشتری هستیم. از جمله مهمترین این قابلیت ها میتوانیم به الگوریتم هوشمند بررسی پیامک ها اشاره کنیم که به کاربر درمورد استفاده از کلمات نامناسب اخطار میدهد و هرچند از ارسال متن جلوگیری به عمل نمی آورد اما وجود آن در "SmsBaz" ضروری میباشد! ارسال و دریافت پیام خصوصی بین کاربران، محدود کردن کاربران و گزارش تخلف آنها و همچنین گزارش تخلف پیامک ها، از دیگر امکاناتی هستند که در نسخه 3.0 این اپلیکیشن اندرویدی، به صورت حرفه ای تر پیاده سازی شده و کارایی آن را از لحاظ کنترل محتوا بهبود بخشیده اند.  

SmsBaz

هرچند توسعه دهندگان اپلیکیشن فوق نسبت به توسعه آن تلاش کرده اند اما قابلیت های افزوده شده به آن تاثیری درامتیازات نداشته و امیدواریم این روند تا جایی ادامه پیدا کند که  AppReview بتواند "SmsBaz" را به عنوان یک نمونه منتخب معرفی نماید.