تفاوت دندانپزشک و ارتودنتیست

ارتودنتیست کیست و چه تفاوتی با دندانپزشک دارد؟

شما بالاخره تصمیم گرفته‌اید که به لبخند رویایی خود دست پیدا کنید، اما به چه کسی باید اعتماد کنید که این درمان را با نتیجه‌ای ایده‌آل برای شما انجام دهد؟ در اینجا تفاوت بین ارتودنتیست و دندانپزشک توضیح داده شده‌است تا به شما کمک کند بهترین تصمیم را در این مورد بگیرید و به لبخند رویایی خود برسید.

  ارتودنتیست کیست؟

ارتودنتیست‌ها متخصص دندانپزشکی هستند که در دانشگاه در زمینه پیشگیری، تشخیص و درمان بی‌نظمی‌های دندان و صورت آموزش دیده‌اند. آنها طیف گسترده‌ای از گزینه‌های درمانی را برای صاف‌کردن دندان‌های کج، رفع دندان‌های نیش نامناسب و ترمیم صحیح فک‌ها ارائه می‌دهند. در حالی که تخصص ارتودنتیست در درجه اول صاف‌کردن دندان‌ها دانسته می‌شود، با این حال آنها می‌توانند به رفع دندان‌های نیش دردناک و غلط نیز کمک کنند. جابجایی و حرکت دندان ناشی از عادت‌های بد مانند مکیدن انگشت شست و حتی برخی از انواع مدل خوابیدن است. اگر به صورت دقیق نمی‌دانید ارتودنتیست چه کاری می‌تواند برای شما انجام دهد، می‌توانید برای مشاوره و ارزیابی، ملاقاتی با یک متخصص ارتودنسی داشته باشید.

  تفاوت بین ارتودنتیست و دندانپزشک چیست؟

این دو شباهت‌های بسیاری با یکدیگر دارند، آنها برای بهبود سلامت کلی دهان شما، با یکدیگر همکاری می‌کنند، اما در واقع به روش‌های متفاوتی این کار را انجام می‌دهند. دندانپزشکان طیف گسترده‌ای از مسائل مربوط به سلامت دهان و دندان را پوشش می‌دهند. از طرف دیگر متخصص ارتودنسی یک متخصص دندانپزشکی است که به موضوعاتی از قبیل صاف کردن و اصلاح الگوهای نادرست دندان‌ها تمرکز می‌کند. برای اینکه بیماران در مورد درمان تصمیم‌گیری آگاهانه‌ای داشته باشند، لازم است نسبت به برخی از این تفاوت‌های اصلی آگاه شوند:

  دندانپزشک:

  • یک دندانپزشک عمومی شبیه پزشک خانوادگی شماست، آنها پزشکان عمومی ماهری هستند که می‌توانند مشکلات و بیماری‌های شایعی که روی دندان‌ها، دهان و لثه شما تاثیر می‌گذارد،  تشخیص داده و درمان کنند.
  •  آنها یک دوره دندانپزشکی عمومی را می‌گذارنند.
  • آنها در مراقبت و نگهداری عمومی از دندان، برای همه سنین تخصص دارند.
  • آنها همچنین روش‌های زیبایی مانند سفیدکردن دندان، روکش پرسلین و غیره را انجام می‌دهند.
  • برخلاف ارتودنتیست، آنها در دانشگاه برای نصب بریس یا سایر روش‌های ارتودنسی آموزش نمی‌بینند.
  • بیشتر دندانپزشکان عمومی، بیماران و حتی اعضای خانواده خود را برای درمان ارتودنسی به متخصص این کار، ارجاع می‌دهند.

  ارتودنتیست:

  • ارتودنتیست‌ها، متخصصین دندانپزشکی هستند که در دانشگاه سه سال دیگر در زمینه ارتودنسی، توسعه و رشد صورت، زیست‌شناسی و بیومکانیک تحصیل می‌کنند. در واقع آنها دارای مدرک دندانپزشکی عمومی به اضافه درجه تخصصی ارتودنسی هستند. تعداد متخصصان ارتودنسی که در دانشگاه‌ها پذیرفته می شوند، بسیار محدود است و آنها از میان بهترین دندانپزشکان انتخاب می‌شوند.
  • آنها متخصصین رشد صورت و دندان هستند و دندان‌های کج و نامرتب، نیش‌های بد و فک‌های ضعیف را تشخیص داده و درمان می‌کنند.
  • ارندونتیست‌ها متخصص در تمامی گزینه‌ها و فناوری‌های ارتودنسی برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان هستند.
  • چه گزینه‌هایی برای درمان ارتودنسی وجود دارد؟

 

متخصص ارتودنسی با استفاده از دانش و تخصصی که در بی نظمی‌های صورت و دندان دارد، می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین گزینه درمانی موجود برای خود یا فرزندتان را بشناسید. بین پلاک‌های ثابت یا متحرک، بریس‌های فلزی، بریس‌های سرامیکی، بریس‌های نامرئی و... روش‌های درمانی متناسب با هرنوع نیاز و سبک زندگی وجود دارد. بهتر است قبل از تصمیم‌گیری در مورد گزینه درمانی مورد نظر خود، با متخصص ارتودنسی خود ملاقات کنید، زیرا هر مورد متفاوت است و ممکن است به یک روش خاص برای درمان ارتودنسی نیاز داشته باشد.

  چگونه می‌توانیم تشخیص دهیم که به درمان ارتودنسی نیاز داریم؟

شما باید از 7 سالگی تحت نظر باشید. وقتی صحبت از ارتودنسی از جمله درمان متناوب زودهنگام و استفاده از بریس‌ها می‌شود، توصیه می‌کنیم در این سن به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

 بیماران باید برای معاینه منظم و تمیز کردن در طول دوره درمان خود به دندانپزشک خود مراجعه کنند، زیرا آنها در حفظ سلامتی دهان و دندان در این دوره نقش بسیار مهمی دارند. ارتودنتیست‌ها و آنها همیشه برای دستیابی به نتایج بهینه برای شما و فرزندانتان با هم کار خواهند کرد. اگرچه لازم نیست که شما برای درمان‌های مربوط به دندانپزشکی به ارتودنتیست مراجعه کنید، اما همیشه ایده خوبی است که ابتدا به دندانپزشک خانواده خود برای معاینه مراجعه کنید و سپس درخواست یک مراجعه به یک متخصص ارتودنسی را بدهید، به این دلیل که آنها در ارتباط با هم عملکرد بسیار خوبی دارند.

 

/پایان رپرتاژ آگهی این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و اپریویو مسئول تایید صحت آن نیست.

اینها را هم بخوانید