برنامه نویسان برای حفظ سلامتی خود چه نکاتی را باید رعایت کنند؟

برنامه نویسان برای حفظ سلامتی خود چه نکاتی را باید رعایت کنند؟

تا زمانی که چیزی را از دست ندهید قدر آنرا نمی دانید، سلامتی نیز یکی از این مواردی است که باید همواره به آن توجه کنیم. در این مقاله قصد داریم شما را با ترفندهایی آشنا سازیم که به شما در حفظ سلامتی خود به عنوان برنامه نویس یاری می رسانند.

برنامه نویسی شغلی خطرناک نیست اما با این حال تعداد بیشماری از برنامه نویسان از برخی مشکلات مرتبط با سلامتی جسمانی خود رنج می برند. نشستن پشت میز کار موجب مرگ شما نمی شود، اما مطالعات نشان داده اند که این نوع عادت آنقدر ها هم که به نظر می رسد بی خطر نیست. در ادامه نکات بسیار ساده و تاثیرگذاری را به شما معرفی می کنیم که بکارگیری آنها به تلاش بسیار کمی از جانب شما نیازمند است.

1. تمرینات ورزشی

این ترفند واضح ترین و آشناترین روشی است که در این لیست جای گرفته. انجام تمرینات ورزشی به صورت منظم چیزی است که از سوی بسیاری از برنامه نویسان به باد فراموشی سپرده می شود و گاه آن را نادیده می گیرند در حالی که انجام برخی از تمرینات بسیار ساده مزایای بیشماری را در پی خواهد داشت.

اگر پیاده و یا با دوچرخه به محل کار خود بروید یک گام به جلو برداشته اید، تمرینات ورزشی منظم مزایای بیشماری دارند که در بلند مدت مشاهده خواهید کرد. این امر موجب تناسب اندام شما شده، سلامتی جسمانی را ارتقا بخشیده و ثبات ذهنی شما را موجب می شود. مورد آخر در شرایطی که شغل استرس آوری دارید که توانایی ذهنی زیادی را می طلبد، اهمیت بیشتری پیدا می کند.

blog_16683_1

RSI یکی از مشکلات رایج در بین برنامه نویسان است که تمرینات ورزشی از آن پیشگیری کرده و علایم آن را کاهش می دهند. تکنیک های متعددی برای جلوگیری از RSI وجود دارند که تمرینات ورزشی ساده ترین و ارزان ترین آنهاست.

2. خوابیدن

این مورد برای نوجوانان و جوانان از اهمیت بیشتری برخوردار است، چرا که در این سنین برنامه نویسان فراموش می کنند که آنها نیز انسان اند و به استراحت نیاز دارند. بیدار ماندن در طول شب برای دراز مدت و به صورت مداوم موجب مرگ شما نمی گردد اما ریسک بزرگی برای سلامتی شماست. با بالا رفتن سن قدرت بدنی افراد برای تجدید قوا پس از بی خوابی های مکرر کاهش پیدا می کند. گاهی اوقات شرایط ایجاب می کند که تا دیروقت بیدار بمانید، اما این کار را به یک عادت همیشگی تبدیل نکنید و مراقب سلامتی خود باشید.

blog_16683_2

بدن برای احیای خود پس از یک روز طولانی به خواب نیازمند است و از ساعت هایی که خواب هستید استفاده می کند و مغز شما را احیا کرده و هر گونه صدمه ای که در طول روز به آن وارد شده را رفع می نماید. مطالعات نشان داده اند که خواب کافی به طور چشمگیری در افزایش میزان تمرکز شما در طول روز تاثیرگذار است و سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد و در قدرت حافظه نیز تاثیرگذار است.

3. روش نشستن

روش نشستن و کار با سیستم یکی از مسائل رایجی است که اکثر برنامه نویسان با آن دست و پنجه نرم می کنند. حتی اگر دفتر کار شما مجهز به میز و صندلی های راحت باشد باز هم باید در نحوه نشستن خود احتیاط کنید. شاید در سنین کم این موضوع برای شما بی اهمیت به نظر بیاید اما باید بدانید که تعداد افراد جوانی که از ناراحتی های جسمانی متعددی که در نتیجه نشستن و تعامل نادرست با کامپیوتر حاصل شده، رنج می برند هر روزه در حال افزایش است و این موضوع هشداردهنده می باشد.

مطالعات نشان داده که نشستن پشت میز کار برای مدت زمان طولانی به دلایل گوناگون تهدیدی برای سلامتی شما است. برخی از برنامه نویسان این مشکل را با میزهای ایستاده حل کرده اند.

اگر شما نیز مایل به استفاده از این نوع میزها هستید این موضوع را مد نظر قرار دهید که بدن شما برای عادت کردن به شرایط جدید به زمان نیاز دارد و اغلب پیشنهاد می شود که به مرور زمان مدت استفاده از این نوع میزها را افزایش دهید، از طرفی با ایستادن کالری بیشتری نیز سوزانده می شود.

برخی افراد به این میزان بسنده نکرده و از میزهای متحرک و تردمیل استفاده می کنند. مزیت اصلی میزهای ایستاده سوزاندن کالری بیشتری در طول روز است. توجه داشته باشید که سرعت حرکت تردمیل بسیار کند است که برای امنیت و پیشگیری از صدمات محتمل اهمیت دارد.

4. کافئین

کافئین مورد استفاده بسیاری از برنامه نویسان قرار می گیرد و این نوشیدنی حکم انرژی زا را دارد، برخی افراد از قهوه یا چای و برخی دیگر از نوشیدنی های انرژی زا برای تجدید قوای خود بهره می گیرند. نوشیدن کافئین مزایایی چند نیز برای سلامتی به دنبال دارد اما تنها در صورت استفاده به میزان مناسب، چرا که در صورت زیاده روی به مشکلات متابولیسم و بیوریتم دچار می شوید.

blog_16683_3

برخی بر این باورند که کافئین همچون سوختی برای بدن عمل می کند، حال آنکه این تصور نادرست است، برخی از نوشیدنی های انرژی زا حاوی مقدار قابل توجهی کالری هستند اما کافئین کالری ندارد. کافئین تنها یک مولکول است که به طور مستقیم با سیستم عصبی داخلی شما تعامل برقرار می کند. محققان به نتایج جالبی درباره کافئین و تاثیرگذاری آن بر روی کارآیی افراد دریافته اند، برای مثال افرادی که به طور مرتب کافئین را مورد استفاده قرار می دهند همواره به این ماده برای عملکرد مناسب خود احتیاج پیدا می کنند، این موضوعی است که بسیاری از افراد از آن اطلاع دارند اما اغلب آن را نادیده می گیرند. چنانچه برای چند هفته یا چند ماه کافئین را مورد استفاده قرار دهید به آن عادت پیدا می کنید و برای اینکه عملکرد مشابه با فردی که به کافئین وابسته نیست داشته باشید به مقداری از آن نیاز پیدا خواهید کرد. حذف کافئین از رژیم غذایی روزانه برای بسیاری از افراد دشوار است، مخصوصا اگر در حال کار در محیطی باشند که استرس زا باشد.

کافئین حالت اعتیادآوری دارد اما چرا باید کافئین را کمتر استفاده کنیم؟ بازرترین دلیل آن بهبود فرآیند خواب است و با حذف آن از رژیم غذایی دیگر به کافئین برای عملکرد صحیح نیاز نخواهید داشت. اگر به انرژی اضافه نیاز دارید با دویدن این انرژی را بدست آورید.

5. تعادل

یافتن تعادل در زندگی امر دشواری است و چنانچه شغل شما مسئولیت های سنگینی را می طلبد، رها کردن آن برای چندین ساعت کار بسیار سختی خواهد بود، اما باید تعادلی بین شغل و زندگی روزمره خود بوجود آورید.

تمامی افراد به ساعاتی برای استراحت نیاز دارند و ایجاد تمایز واضحی بین کار و زندگی به شما در جهت تجدید قوای خود یاری می رساند. گوشی خود را کنار بگذارید و مدت زمانی را با خانواده و دوستان خود سپری کنید، این کار شما را سرزنده و شاداب کرده و برای روز بعد آماده می سازد.

6. رژیم غذایی

رژیم غذایی خوب یک سبک زندگی سالم است و همواره باید در مورد مواد غذایی و زمان خوردن آنها محتاطانه عمل کنید، نتیجه کار تمایز بزرگی را ایجاد خواهد کرد.

blog_16683_4

همانطور که قبلا نیز به آن اشاره شد قهوه تلخ دربرگیرنده کالری نیست، بنابراین نوشیدن مقدار زیادی قهوه در طول روز هیچگونه مزیتی را برای شما به دنبال نخواهد داشت. آنچه در طول صبح و روز می خورید مهم است و باید پس از صرف ناهار یک استراحت کوتاه داشته باشید. خوردن حجم زیادی از غذا در شب هنگام و دیروقت به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود، زیرا اگر بدن شما هنوز در حال هضم غذا باشد و شما به تخت خواب بروید زمان کافی برای استراحت را نخواهد داشت.

7. قطع ارتباط

قدرت و امکانات اسمارت فونها و اسمارت واچ های امروزی حیرت انگیز است، این وسایل به شما امکان می دهند تا به طور تمام وقت با خانواده و دوستان خود در ارتباط باشید.

blog_16683_5

با وجود این، گاه لازم است تا ارتباط خود را قطع کنید، کامپیوتر را رها کرده، گوشی را خاموش نموده و ارتباط خود با اینترنت را قطع کنید. بدون برداشتن اسمارت فون به پارک بروید و پیاده روی کنید، این کار بسیار لذت بخش است.

سعی کنید از محیط اطراف لذت ببرید زیرا بسیاری از ما به شدت به اسمارت فون های خود وابسته شده ایم، این کار را برای چند دقیقه انجام دهید و نتیجه آن را خواهید دید.

نتیجه گیری

از زمان بیدار شدن تا موقع خواب اطلاعات گوناگونی را از طرق مختلف دریافت می نماییم، اما لازم است گاهی هم کمی استراحت کنیم و از این شرایط دور شویم. تمرینات ورزشی و یک رژیم غذایی سالم بسیار مهم اند و با این راهکارها می توانید از تمامی توانایی های ذهنی خود استفاده کنید و در شغل خود موفق شوید.

آیا شما هم برنامه نویس هستید، از چه ترفندهایی برای داشتن یک سبک زندگی سالم بهره می گیرید؟ در بخش دیدگاه ها سایرین را از عقاید خود مطلع سازید.

 

http://code.tutsplus.com برگرفته از

اینها را هم بخوانید