سی پی یو

خرید و قیمت سی پی یو اینتل و ای ام دی

در این مقاله معرفی مختصری از دو شرکت سازنده پردازنده اینتل و ای ام دی، راهنمای خرید سی پی یو اینتل و پردازنده ای ام دی با توجه به توضیح اصطلاح هسته که در ساخت این محصولات استفاده می شوند، معرفی سقف و کف قیمت محصولات دو شرکت اینتل و ای ام دی برای روشن شدن حدود قیمت ها می باشد.

علت متفاوت بودن قیمت ها برای خرید سی پی یو اینتل

اینتل (intel) یک شرکت آمریکایی سازنده سی پی یو است که هر سال افراد و شرکت های زیادی اقدام به خرید سی پی یو اینتل می کنند. اینتل جز بهترین و پیشگامان تولید پردازنده می باشد که هر شخصی که در حوزه کامپیوتر کار می کند حتماً یکبار اسم این شرکت به گوشش خورده. همیشه در خرید سی پی یو اینتل دو عامل مطرح است: اول کیفیت و دوم قیمت محصول است. کیفیت پردازنده های اینتل ثابت شده است، ولی قیمت های سی پی یوی اینتل متفاوت می باشد. اینکه شما چه هدفی از خرید دارید بسیار مهم است. اینکه به چه قدرت، چند هسته نیاز دارید و سایر شرایط خرید شما بسیار در قیمت گذاری تاثیر دارد. قیمت سی پی یو اینتل، تقریباً از هفتصد هزار تومان که یک سی پی یو core i2 quad بدون جعبه می باشد، تا بیست و پنج میلیون تومان که مدل سی پی یو 10920x با جعبه می باشد، متغیر است. تعداد هسته پردازنده که نشان از قدرت پردازنده دارد و داشتن جعبه یا پک در قیمت گذاری برای خرید سی پی یو اینتل تاثیر زیادی دارد. خیلی ساده اگر بگوییم هسته ها محل پردازش کار درخواستی شما هست که هر چقدر بیشتر شوند پردازش سریع تر می شود. از سی پی یو های اینتل برای هر کاری استفاده می شود، از کارهای گرافیکی سنگین و سبک تا انجام بازی و گیم. از آنجایی که این محصولات متنوع هستند حتماً قبل خرید پردازنده اینتل باید از متخصصین مشاوره بگیرید و بعد با دقت انتخاب کنید.

فقط پردازنده اینتل در بازار موجود است؟

تنها شرکت اینتل نیست که پردازنده می سازد. شرکت های زیادی هستند که پردازنده باکیفیت می سازند. یکی از شرکت های معروف سازنده سی پی یو، شرکت ای ام دی (AMD) می باشد. این شرکت هم یک شرکت آمریکایی می باشد و جز معروف ترین سازنده های پردازنده می باشد. و جز سرسخت ترین رقیب های اینتل در ساخت پردازنده است. اما از بحث تاریخچه بگذریم باید به بحث قیمت بپردازیم. قیمت سی پی یو ای ام دی با توجه به مدل های 14پ از حدود چهل میلیون تومان (سی پی یو ryzen threadripper 3970x) تا دو میلیون تومان (Athlon 3000 G) است. باید دقت کنید که قدرت پردازنده که همان تعداد هسته است و در بالا توضیح داده شد در قیمت بسیار تاثیر گذار هست و البته قیمت بسته بندی و جعبه هم باید به آن اضافه کرد. به عنوان مثال قیمت سی پی یو ryzen 9 3900x دوازده میلیون و ششصد و پنجاه هزار تومان است. معمولاً خریداران پردازنده های ای ام دی گیمر ها هستند و بیشتر این پردازنده ها برای گیم طراحی شده اند. خود کمپانی سازنده هم تبلیغات زیادی برای محصولات خود در جامعه گیمینگ می کند. البته دقت کنید این محصولات صرفاً یک کاربرد ندارند و شما می توانید برای هر کاری با توجه به قدرت سی پی یو به این محصولات اتکا کنید. باز هم مثل خرید سی پی یو از شرکت اینتل حتماً قبل از خرید سی پی یو ای ام دی با یک متخصص مشورت بگیرید، چرا که محصولات این دو شرکت بسیار متفاوت است.

 

/پایان رپرتاژ آگهی

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و اپریویو مسئول تایید صحت آن نیست

اینها را هم بخوانید