شهر باستانی حریره

شهر باستانی حریره

جزیره کیش دارای تاریخی طولانی و پر فراز و نشیب است و برای درک بهتر تمدن و فرهنگ غنی آن بهتر است به تماشای شهر باستانی حریره بروید. شهر باستانی حریره در شمال جزیره کیش واقع شده و از بقایای به جای مانده آن میتوان فهمید ‌این منطقه در گذشته شهری پررونق و متمدن بوده است. شهر باستانی حریره هزار سال قدمت دارد و در کتاب گلستان سعدی نیز به آن اشاره شده است.

 

شهر زیرزمینی کاریز

شهر زیرزمینی کاریز نمونه ای جامع از تاریخ و تمدن غنی جزیره کیش است و دانش اجداد این سرزمین را برای دسترسی به آب در مناطق خشک و کویری به رخ می کشاند. کاریز به معنای قنات است و مخترع آن ایرانیان باستان بوده اند، آنان هزاران سال پیش و برای حل مشکلات کم آبی و خشکسالی کاریز را اختراع نموده و در بسیاری از مناطق کویری و خشک استفاده می کردند. کاریز کیش نمونه ای کامل از یک قنات وسیع است که در عمق شانزده متری از سطح زمین حفر شده است. این قنات بسیار بزرگ حدود ده هزار مترمربع مساحت دارد.

این مجموعه در آفر تور کیش هم اکنون مرمت شده و تغییر و تحولات بسیاری داشته است و در فاز اول آن بخش های مختلفی از جمله غرفه های صنایع دستی، رستوران سنتی و کافه، موزه، سالن آمفی تئاتر، سالن کنفرانس و گالری های هنری به آن اضافه شده است.

قیمت بلیط این مجموعه در فصل تابستان حدود هشتاد هزار تومان است که اگر به صورت اینترنتی تهیه شود کمی تخفیف را شامل می گردد.

 

جاذبه های دیدنی در شهر استانبول

شهر استانبول یکی از زیباترین شهرهای دنیاست که همه جاذبه های دیدنی را یکجا دارد. جالب است بدانید شهر استانبول در سال ۲۰۱۰ میلادی عنوان پایتخت فرهنگی قاره اروپا را بدست آورده ‌و سومین شهر توریستی جهان شناخته شده است. این شهر دارای طبیعت خیره کننده است و وجود دریای مرمره و دریای سیاه، تنگه بسفر و خلیج شاخ طلائی به زیبایی این شهر افزود است. همچنین شهر استانبول دارای تاریخی هزاران ساله است و همواره تحت نفوذ امپراتوری های بزرگ اداره می گشت. به همین خاطر بازدید از آثار باستانی این شهر بخش جدائی ناپذیر از سفر شما خواهد بود.

 

برای معرفی بهتر این شهر باید اضافه کنیم استانبول نقطه اتصال دو قاره آسیا و اروپا است و به همین خاطر از دو چهره سنتی و مدرن برخوردار است. جاذبه های شهر استانبول بقدری زیاد است که نمیتوان در سفری چند روزه از همه آن ها دیدن کرد و حتی نام بردن همه آن ها کاری دشوار خواهد بود. و چه چیز از این بهتر که این شهر افسانه ای و پرجاذبه در نزدیکی مرزهای ایران قرار گرفته و ایرانیان میتوانند با هزینه های نسبتاً کم و بدون اخذ روادید و در زمان کوتاه عازم این سفر شگفت انگیز باشند. در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا به اتفاق برخی از مشهورترین جاذبه های استانبول را بشناسیم.

 

بازدید از کاخ باشکوه توپکاپی

شهر استانبول و رزرو تور استانبول دارای کاخ های باشکوهی است که اغلب آن ها از دوران حکومت عثمانیان به یادگار مانده و قرن ها قدمت دارند. کاخ توپکاپی یکی از مشهورترین و البته باشکوه ترین کاخ های شهر استانبول است که امروزه به موزه ای جذاب تبدیل شده است. توپکاپی در بهترین نقطه شهر یعنی محل اتصال تنگه بسفر و دریای مرمره بنا شده و دارای چشم اندازی زیبا رو به تنگه بسفر است. کاخ توپکاپی به مدت پنج قرن محل زندگی قدرتمندترین سلاطین این سلسله بوده و در هر دوره به وسعت آن افزوده می شد.

به گزارش سفر باتو، امروزه مجموعه های ارزشمندی از کریستال ها، نقره جات و ظروف چینی که مربوط به دوره امپراتوری عثمانی است در موزه این کاخ به نمایش درآمده و ردای حضرت محمد نیز یکی از دیدنی ترین جاذبه های این موزه محسوب می گردد. در قسمت چپ کاخ می توان حرمسرای سلاطین را تماشا کرد و در این قسمت که اتفاقاً از بخش های جالب موزه است، همسران و فرزندان پادشاه که تعداد شان بسیار زیاد بوده در انزوا زندگی می کردند. بخش خزانه داری و اتاق سلطان از بخش جذاب دیگر این موزه است. همچنین باید اضافه کنیم در این موزه بیش از دویست هزار سند تاریخی و هشتاد و شش هزار کتاب نفیس و بیست سالن مملو از شاهکارهای تاریخی وجود دارد. در نهایت باید افزود این موزه یکی از بزرگ ترین موزه های جهان محسوب می گردد.

 

/پایان رپرتاژ آگهی

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و اپریویو مسئول تایید صحت آن نیست

اینها را هم بخوانید