کویل آبی

طراحی و تولید انواع کویل آبی

طراحی و تولید انواع کویل آبی به عنوان یکی از سیستم‌های رایج در صنعت تهویه مطبوع و سیستم‌های خنک کن کارخانجات، به نام مبدل آب خنک نیز معروف میباشد. از سلوک مرسوم به جهت کاهش دمای تاسیسات صنعتی پیوسته، استفاده از آب سرد می‌باشد. این سیال به علت دارا بودن ویژگی‌های خاص مثل ظرفیت بالای جذب حرارتی از آن در کل سردخانه ها و صنایع برودتی بهره می‌گیرند. برای جابه‌جایی و انتقال حرارت از این مایع به محیط یا دستگاه موردنظر از کویل آبی استفاده می‌کنند. هوای گرم روی فین‌های آلومینیومی وزیده می‌شود و بعد از برخورد با مبدل آبی دمای هوا کاهش پیدا می‌کند. در نهایت فرایند برودت به خوبی شکل می‌گیرد. در ادامه به معرفی انواع کویل آبی می‌پردازیم. شرکت کویل سازی دی ایکس سازنده طراح و تولید کننده انواع کویل آبی می‌باشد.

 

آشنایی با کویل آبی فین پلیت

کویل آبی چیست؟ این نوع مبدل حرارتی در ابعاد و اندازه‌های متفاوت، در ردیف و فین‌های قابل تعیین، ضریب تبادل حرارت بالایی که با سیال گرم شده و عبور آن از درون لوله‌های مسی جهت انتقال گرما است. کویل‌های گرمایشی فین پلیت برای سیال هایی همچون آب و روغن وظیفه جابه‌جایی گرما را بر عهده دارند. مبدل‌ها هم به جهت سیستم سرمایشی هم گرمایشی آب و روغن محسوب می‌شوند که مایع مورد نظر بعد از ورود به لوله‌های فین دار تعبیه شده سرد و یا گرم می‌شوند، این لوله‌ها معمولاً از جنس آلومینیم یا مس هستند.

 

آشنایی با کویل آبی فولادی

در این مدل گرمایش از راه بخار با فشار و دمای زیاد به کویل وارد می‌شود به دلیل مولکول‌های بخار آب فشار بخار و ضربه‌های سخت به جداره های لوله‌ی مبدل، قرارگیری مخزن در دو طرف کویل خواهد بود. بهره‌گیری از لوله‌ها و مخازن مانیسمان با ظرفیت بالا در طراحی مبدل بخار مانع از ترک خوردگی آن می‌شود.

 

طراحی و تولید انواع کویل‌ آبی فین اسپیرال

پایین ترین لول بازده کویل‌ها به این نوع مبدل تعلق دارد که از لوله‌های فلزی و یا فولادی تولید می‌شوند همچنین نواری ورقی شکل نظیر فنربه دور مین‌ها وصل می‌گردد. این گونه از کویل‌ها عمدتاً جهت روغن‌های بسیار داغ و مبدل‌های بخار ارزان مورد استفاده واقع می‌شود. کویل آبی در واقع به نوعی همانند کندانسورهای آبی می‌باشند. به همین منظور آنها را کندانسور آبی صدا می‌زنند.

 

کاربرد مبدل آبی

از کویل‌های آب خنک در صنایعی مثل سیستم‌های تهویه مطلوب، سردخانه و همچنین تهویه های صنعتی استفاده می‌شود. در صنعت اسم دیگر این کوئل چیلد واتر است. عمدتا برای چرخش سیال درون دستگاه از مایعاتی چون آب گلیکوا اتیلن و آب نمک استفاده می‌کنند. کاربرد اساسی کویل‌های آبی در هواساز به عنوان تنظیم کننده هوا تعریف گردیده است.

ویژگی‌های فیزیکی مبدل آب خنک

شرکت مبدل سازی برای ساخت این طرح از لوله مسی مناسب استفاده می‌کند. این مدلسازی به دلیل داشتن سطح تبادل حرارت بالا در این اندازه بوده و عملیات تبرید را آسان می‌سازد. توجه کنید که در بعضی از دستگاه‌ها مثل فن کوئل از لوله‌ای با اینچ بالاتر استفاده می‌گردد، زیرا این نوع بازدهی بالاتری دارد. بهتر است بدانید در طراحی مبدل ها هر چه اندازه لوله‌ای که سیال از آن عبور می‌کند کوچک‌تر باشد احتمال رسوب گرفتگی در آن افزایش پیدا می‌کند. جهت طراحی و تولید انواع کویل فین اسپیرال یا آبی، می‌توانید با کارشناسان شرکت کویل دی ایکس تماس حاصل نمائید.

 

/پایان رپرتاژ آگهی

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و اپریویو مسئول تایید صحت آن نیست

 

اینها را هم بخوانید