طراحی لباس

نرم‌افزار Optitex و قابلیت‌های کاربردی آن

گسترش و پیشرفت نرم‌افزارهای کامپیوتری به قدری بوده که تنها به رشته‌های مربوط به علوم کامپیوتر محدود نمی‌شود و امروزه در کلیه مشاغل و صنایع، شاهد حضور پررنگ کامپیوتر، نرم‌افزارهای کامپیوتری و سایر سیستم‌های وابسته به آنها می‌باشیم.

طراحی لباس نیز یکی از رشته‌هایی است که از عنایت نرم‌افزارهای مربوطه بی‌نصیب نمانده و امروزه بسیاری از عملیات طراحی لباس به صورت کامپیوتری انجام می‌شوند. مزیت این نوع طراحی، سرعت، دقت و کیفیت بیشتر در طراحی و تولید محصولات می‌باشد که خود وجه تمایز چشم‌گیری نسبت به روش‌های سنتی است که در حال منسوخ شدن می‌باشند.

 

از طرفی منجر به کاهش بسیار از هزینه‌های اضافه و همچنین خطاهای انسانی که در طول فرآیند طراحی به وفور پیش می‌آیند نیز می‌گردد.

از سوی دیگر سطح توقعات مشتریان روز به روز در حال افزایش است و برای حفظ جایگاه خود در صنعت مد و پوشاک، باید از آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده کنید.

 

آشنایی با رشته طراحی و دوخت

 

یکی از نرم‌افزارهای بسیار پرطرفدار و کاربردی که برای طراحی لباس به صورت سه‌بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرد، Optitex نام دارد و در این مطلب قصد داریم شما را با این نرم‌افزار آشنا کرده و منبعی برای آموزش نرم‌افزار Optitex معرفی کنیم.

چنانچه در زمینه خیاطی یا طراحی لباس به فعالیت می‌پردازید، در ادامه ما را همراهی کرده و با قابلیت‌های نرم‌افزار Optitex آشنایی پیدا کنید.

نرم افزار Optitex

 

طراحی و گرافیک کامپیوتری

نرم‌افزارهای طراحی متعددی در دسترسند که هریک از آنها دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند و بسته به زمینه کاری خود، باید بهترین و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید.

 با دیجیتالی شدن صنایع، تعداد نرم‌افزارهای تخصصی مخصوص هریک از رشته‌ها نیز روز به روز در حال افزایش بوده و از این رو به راحتی می‌توان به نرم‌افزارهای دلخواه دسترسی پیدا کرد.

مزیت استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی هر رشته، دسترسی به ابزارهای بیشتر و متنوع‌تر می‌باشد که همین ویژگی نیز فرآیند طراحی را لذت‌بخش‌تر کرده و تسریع می‌بخشد.

 

داشتن دانش اولیه کامپیوتر نیز الزامی است و با گذراندن دوره‌های آنلاین یا خرید مجموعه‌های آموزشی و تمرین زیاد می‌توانید به طور کامل روی نرم‌افزار تسلط پیدا کنید.

البته شرکت در دوره‌های حضوری نیز مزیت‌های خود را به همراه دارد، اما در شرایط فعلی و شیوع ویروس کرونا در جهان، بهترین گزینه برای یادگیری هر چیزی، آموزش آنلاین است و خوشبختانه وب‌سایت‌های فراوانی آماده سرویس‌دهی به هنرجویان عزیز هستند و فرادرس نیز یکی از باتجربه‌ترین فعالان در این حوزه به شمار می‌رود.

 

طراحی لباس

مد و پوشاک همواره از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای در بین عموم مردم برخوردار بوده است و امروزه با روی کار آمدن شبکه‌های اجتماعی، افراد بیش از پیش به ظاهر خود اهمیت می‌دهند و در خرید پوشاک دقت می‌کنند و زمان زیادی را نیز صرف مقایسه و انتخاب لباس می‌نمایند.

با این اوصاف بازار رقابت به شدت داغ شده و برای آنکه بتوانید در این حوزه حرفی برای گفتن داشته باشید، باید هم‌گام با آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا حرکت کنید.

طراحی لباس در دانشگاه‌ها نیز تدریس می‌شود، اما بسیاری از افراد از سایر رشته‌ها نیز علاقه‌مند به یادگیری این هنر هستند.

موقعیت‌های شغلی متعددی پیش روی طراحان لباس قرار دارد که برای نمونه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • طراحی صنعتی
  • الگوسازی
  • دوخت و دوز
  • مزون‌داری
  • طراحی پارچه
  • تولید انبوه
  • تدریس طراحی
  • و ...

 

آنچه موجب موفقیت در این عرصه می‌شود، خلاق و به روز بودن و قدرت ایده‌پردازی بالا می‌باشد. از طرفی مشتریان نیز مشکل‌پسند شده‌اند و باید سلایق و خواسته‌های آنها را نیز مد نظر قرار دهید تا بتوانید در این عرصه حرفی برای گفتن داشته باشید.

 

الگوسازی

اولین گام در دوخت لباس، الگوسازی است. الگوی لباس نقش تعیین‌کننده‌ای در نتیجه نهایی دارد و باید با اصول این کار آشنایی کامل داشته باشید تا بتوانید با استفاده از نرم‌افزار نیز این کار را انجام دهید.

 

آموزش مقدماتی الگوسازی و برش کاری لباس

 

مزایای استفاده از نرم‌افزار طراحی لباس

1. امکان مشاهده طرح به صورت سه‌بعدی:

به این ترتیب دید بهتری نسبت به طراحی خود خواهید داشت و راحت‌تر می‌توانید آنچه را که در ذهن خود تجسم کرده‌اید، در عمل نیز پیاده‌سازی کنید. شما می‌توانید طرح خود را از زوایای مختلف مشاهده کرده و تمامی ایرادات آن‌را برطرف سازید.

 

2. دقت بالاتر در طراحی:

پرداختن به کلیه جزئیات در طراحی به روش‌های سنتی عملاً غیرممکن است و بسیاری از ریزه‌کاری‌ها در حین فرآیند طراحی از قلم می‌افتند، اما به لطف نرم‌افزارهای طراحی لباس به راحتی می‌توانید تمامی بخش‌ها را با جزئیات کامل مشاهده و طراحی کنید.

 

3. افزایش سرعت فرآیند طراحی:

مسلماً انجام هر فرآیند به کمک کامپیوتر سریع‌تر از انجام آن به صورت دستی می‌باشد. ابزارهایی که نرم‌افزار طراحی لباس در اختیارتان قرار می‌دهد، سرعت فرآیند طراحی و پیاده‌سازی ایده ذهنی‌تان را به طور چشم‌گیری افزایش می‌دهد.

 

4. کیفیت بالاتر خروجی کار:

خروجی طرح تولیدشده با استفاده از نرم‌افزار به هیچ عنوان قابل مقایسه با طراحی انجام شده به صورت دستی نیست و همین کیفیت بالای خروجی نیز حاکی از حرفه‌ای بودن شما به عنوان طراحی خواهد بود.

 

5. امکان تست پارچه‌های مختلف روی طرح:

به راحتی می‌توانید طرح خود را روی پارچه‌های گوناگون و رنگ‌های مختلف مشاهده کنید. به این ترتیب هزینه‌های مربوط به دوخت نیز کاهش می‌یابد.

 

6. امکان کار تیمی روی طرح:

در صورتی که تیمی از افراد مسئول طراحی لباس هستند، وجود یک نرم‌افزار طراحی لباس بیش از پیش مورد نیاز خواهد بود. چرا که افراد ایده‌ها و سلیقه‌های گوناگونی دارند و نرم‌افزار، پیاده‌سازی تمامی ایده‌ها را امکان‌پذیر کرده و هر از اعضای تیم می‌تواند به طور مستقل روی بخشی از طرح کار کند.

 

7. دسته‌بندی و بایگانی راحت‌تر طرح‌ها:

کامپیوتر نظم بیشتری به روند انجام کارها می‌دهد و به راحتی می‌توانید کلیه طرح‌ها را بر اساس پارامترهای مدنظر خود دسته‌بندی کرده و آرشیو کنید. به این ترتیب دسترسی به طرح‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود و حتی می‌توانید طرح را برای سایر افراد نیز ارسال نمایید.

 

8. استفاده مجدد از طرح‌ها:

گاهی اوقات نیازی به طراحی مجدد نیست و تنها با اعمال تغییرات جزئی روی طرح‌های قبلی، می‌توانید طرح کاملاً جدیدی داشته باشید. این ویژگی یکی از نقاط قوت چشم‌گیر نرم‌افزارهای طراحی است.

 

9. فرآیند یادگیری سریع‌تر:

برای طراحی لباس به روش سنتی، نیاز است تا کمی استعداد نقاشی هم داشته باشید. هرچند برای طراحی به کمک نرم‌افزار نیز باید با اصول طراحی سنتی آشنایی داشته باشید، اما یادگیری نحوه کار با نرم‌افزار بسیار ساده‌تر و سریع‌تر صورت می‌گیرد و قطعاً با کمی تمرین، مهارت لازم را کسب خواهید کرد.

از سوی دیگر آموزش‌های بسیار زیادی در دسترس‌تان قرار گرفته‌اند که در کمترین زمان ممکن، نحوه کار با نرم‌افزارهای مختلف طراحی لباس مانند CLO 3D را به شما آموزش می‌دهند.

 

10. امکان کار روی طرح در هر زمان و مکان:

نرم‌افزارها بسیاری از محدودیت‌های مکانی و زمانی را از بین برده‌اند و تنها یک لپ‌تاپ کافی است تا بتوانید روی طرح خود کار کنید.

 

حال که با مزایای استفاده از نرم‌افزار طراحی لباس آشنا شدید، به امکانات اصلی نرم‌افزار Optitex می‌پردازیم.

 

قابلیت‌های کلیدی نرم‌افزار طراحی لباس Optitex

1. طراحی الگوهای لباس:

به لطف این نرم‌افزار قدرتمند، عملیات طراحی الگوی لباس و سایزبندی آن به راحتی و سرعت انجام می‌شود و دیگر نیازی به انجام عملیات زمان‌گیر و طاقت‌فرسای طراحی به صورت دستی نیست.

 

طراحی الگوی لباس به کمک نرم افزار Optitex

 

2. شبیه‌سازی پارچه‌ها:

Optitex این امکان را در اختیارتان قرار می‌دهد تا بتوانید پارچه‌ها را بر اساس جنس و الیاف، اندازه‌گیری و شبیه‌سازی نمایید.

 

3. نمایش سه‌بعدی طرح:

به لطف این قابلیت می‌توانید طراحی انجام‌شده را به صورت سه‌بعدی مشاهده نمایید. به این ترتیب بررسی طرح و یافتن ایرادات احتمالی آن نیز به مراتب ساده‌تر و سریع‌تر خواهد شد.

 

مشاهده طرح سه بعدی در نرم افزار Optitex

 

4. طرح برش الگو روی پارچه:

استفاده بهینه از پارچه امر بسیار مهمی در خیاطی به شمار می‌رود. به کمک این نرم‌افزار الگو به بهینه‌ترین شکل ممکن روی پارچه قرار می‌گیرد و حتی می‌توانید آن‌را به دستگاه برش پارچه نیز وصل کنید. این ویژگی هدررفت پارچه را به طور چشم‌گیری کاهش می‌دهد.

 

5. نقشه مجازی:

به کمک tension map قادر به مشاهده میزان کشش پارچه و نمای کلی آن روی بدن خواهید بود. این قابلیت کمک‌تان خواهد کرد تا بتوانید هرچه سریع‌تر اکثر مشکلات الگو یا سایزبندی را متوجه شوید.

 

نقشه مجازی در نرم افزار Optitex

 

6. مشاهده طرح روی مانکن:

در روش‌های سنتی طراحی برای آنکه بتوانید یک نمای واقعی و زنده از طرح خود را ببینید، باید یک نسخه اولیه از آن‌را بدوزید. اما Optitex طرح شما را به صورت سه‌بعدی روی مانکن نمایش می‌دهد و دیگر نیازی به صرف زمان و هزینه برای دوخت لباس نیست.

 

7. شخصی‌سازی طرح:

امکان تغییر پارچه، رنگ‌بندی و افزودن جزئیات مختلف به طرح وجود دارد. این قابلیت در طراحی مجدد نیز به شدت کارآیی دارد و می‌توانید با تغییر برخی جزئیات طرح‌های قبلی، یک طرح جدید داشته باشید.

 

8. طراحی آواتار:

آواتارهای Optitex قابل شخصی‌سازی بوده و می‌توانید تمامی ویژگی‌های آواتار را مطابق سلیقه و نیازمندی‌های خود شخصی‌سازی کنید. حتی می‌توانید آواتار با سایزهای بدنی مختلف نیز طراحی کرده و طرح‌های خود را روی اندام‌های مختلف مشاهده کنید.

 

9. رندر واقعی تصویر:

نرم‌افزار Optitex از سیستم رندرینگ بسیار قدرتمند و پیشرفته‌ای برخوردار است و همین قابلیت نیز سبب می‌شود که طرح تا حد ممکن به واقعیت نزدیک باشد. شما می‌توانید نور و سایه‌های تصویر را شخصی‌سازی کرده و یک تصویر کاملاً واقعی از نرم‌افزار تحویل بگیرید.

 

10. برآورد هزینه:

نرم‌افزار قادر است با توجه به میزان پارچه موردنیاز برای دوخت لباس، هزینه را محاسبه کند. همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، Optitex بهینه‌ترین حالت برای برش پارچه را در اختیارتان قرار می‌دهد تا هدررفت پارچه به کمترین میزان ممکن برسد.

 

11. ابزارهای طراحی متعدد:

ابزارهای پیش‌ساخته در نرم‌افزار Optitex سرعت عمل شما در فرآیند طراحی را به شدت بالا می‌برند و تنها با چند کلیک ساده، می‌توانید تغییرات موردنظر خود را روی طرح اعمال کنید.

 

12. کاربر پسند بودن:

از آنجا که ممکن است کاربر نهایی این نرم‌افزار دانش تخصصی در حوزه کامیپوتر نداشته باشد، بنابراین طراحان نرم‌افزار تلاش کرده‌اند نرم‌افزار را تا حد ممکن کاربرپسند کنند تا هر فرد با هر میزان تخصص در حوزه کامپیوتر، بتواند بدون کوچک‌ترین مشکلی با آن کار کند. حتی می‌توانید رابط کاربری نرم‌افزار را مطابق با نیازمندی‌های خود شخصی‌سازی کنید. همین سهولت در استفاده نیز فرآیند آموزش نرم‌افزار Optitex را ساده کرده است.

 

13. امکان سایزبندی:

لازم است طرح را برای سایزهای مختلف طراحی کنید. تنها یک بار طراحی را انجام دهید و عملیات سایزبندی و تولید طرح برای سایزهای مختلف را به نرم‌افزار Optitex بسپارید. تمامی عملیات به صورت کاملاً هوشمند و خودکار انجام می‌شود.

 

14. پشتیبانی از فرمت‌های مختلف:

Optitex این امکان را در اختیارتان قرار می‌دهد تا بتوانید داده‌ها را با فرمت‌های مختلف به اشتراک بگذارید.

 

15. پشتیبانی از پلتفرم O/Cloud:

به لطف این ویژگی می‌توانید به صورت تیمی روی پروژه‌های طراحی لباس خود کار کنید و طرح‌های خود را با همکاران، شرکا یا مدیر خود به اشتراک بگذارید و از آنها بازخورد بگیرید. در حال حاضر مرورگرهای کروم و فایرفاکس از پلتفرم O/Cloud پشتیبانی می‌کنند.

 

پلتفرم O/Cloud در نرم افزار Optritex

 

16. یکپارچگی با سخت‌افزارهای مختلف:

این نرم‌افزار قابل یکچارچه‌سازی با دستگاه‌های برش پارچه و کاغذ و نقشه‌کش‌ها نیز می‌باشد.

 

17. امکان ویرایش طرح با Adobe Illustrator:

تنها با نصب یک افزونه در نرم‌افزار Illustrator، می‌توانید طراحی انجام‌شده با Optitex را در این نرم‌افزار ویرایش کنید.

 

18. کلیدهای میانبر متعدد:

استفاده از کلیدهای میانبر موجب تسریع فرآیند طراحی شده و انجام بسیاری از عملیات را ساده‌تر می‌کند. پس از چندین بار استفاده از این کلیدهای میانبر، همگی آنها در حافظه شما ثبت می‌شوند و می‌توانید به صورت حرفه‌ای‌تری طراحی کنید.

 

19. افزودن انیمیشن به آواتار:

برای آنکه آواتار ایجادشده به واقعیت نزدیک‌تر باشد، می‌توانید انیمیشن‌هایی را به آن اضافه کرده و آن‌را متحرک کنید.

 

20. نمایش 360 درجه:

با استفاده از این قابلیت می‌توانید مدل طراحی شده را از زوایای گوناگون مشاهده کرده و بچرخانید.

 

پیش‌نیازهای سیستمی برای استفاده از نرم‌افزار طراحی لباس Optitex

برای آنکه هنگام کار با نرم‌افزار با مشکل مواجه نشوید و تجربه خوشایندتری داشته باشید، بهتر است کامپیوتر یا لپ‌تاپ‌تان حداقل 8 گیگابایت رم داشته باشد، پردازشگر آن از نوع core i5 بوده و ویندوز 10 روی آن نصب شده باشد.

از آنجا که طراحی فرآیندی زمان‌بر است و باید ساعت‌های زیادی پشت سیستم بنشینید، حتماً از مونیتور و ماوس مناسب استفاده کنید تا در درازمدت با مشکلات فیزیکی ناشی از کار با کامپیوتر مواجه نشوید.

 

جمع‌بندی درباره نرم‌افزار Optitex

طراحی لباس یکی از صنایع در حال پیشرفت است و برای آنکه در حرفه خود موفق باشید، باید همواره از متدهای روز دنیا بهره بگیرید. در این مطلب شما را با نرم‌افزار Optitex، امکانات آن و مزایایی که طراحی لباس به کمک این نرم‌افزار در اختیارتان قرار می‌دهد آشنا کردیم. چنانچه علاقه‌مند به فعالیت در حوزه طراحی لباس هستید، پیشنهاد می‌کنیم هرچه زودتر کار با این نرم‌افزار کاربردی را یاد بگیرید.

 

برای یادگیری کار با نرم‌افزارهای مختلف، سری به وبسایت فرادرس زده و از آموزش‌های متنوع و مفید آن بهره‌مند شوید.

 

اینها را هم بخوانید