ترک سیگار

نگاهی کوتاه به تاثیر دستگاه ویپ بر ترک سیگار

 تحقیقات ابتدایی انجام شده حکایت از تاثیر مثبت دستگاه ویپ بر ترک سیگار دارد

 

نگاهی کوتاه به تاثیر دستگاه ویپ بر ترک سیگار

 

اکثر تحقیقات صورت گرفته حاکی از تاثیر مثبت دستگاه‌ ویپ و سیگارهای الکترونیکی هستند. با این وجود، هنوز هم از لحاظ استانداردهای جهانی تحقیقات زیادی در این خصوص صورت نگرفته است. شاید طی سال‌های آینده و با روش‌های تحقیق بهتر بتوان به نتیجه گیری قاطعانه‌تری در مورد فواید دستگاه ویپ بر ترک سیگار رسید.

 

نگاهی کوتاه به تاثیر دستگاه ویپ بر ترک سیگار

دنیای دستگاه ویپ و انواع جویس، دنیای بسیار تازه و جدیدی بوده و طبیعتا نمی‌توان مانند سیگار، تحقیقات بسیار زیادی را در مورد آن پیدا کرد. افرادی که به دنبال تحقیقات بیشتری هستند، باید مدت زمان بیشتری را صبر کنید تا محققان بتوانند به طور کامل این دستگاه‌ها را بررسی کنند؛ هر چند تحقیقات منتشر شده تا به امروز همگی علمی بوده و هیچ گونه مشکلی در آن‌ها پیدا نمی‌شود. حتی اگر تحقیقات را کاملا کنار بگذاریم، به تجربه‌ی شخصی بسیاری از کاربران و آمار و ارقام منتشر شده می‌توان رسید که در ادامه سعی شده به بررسی آن‌ها پرداخته شود.

ویپ اسموک یک دستگاه کوچک الکترونیکی است که با روشن‌ شدن آن مایعی که درون‌ مخزن آن قرار دارد بخار شده و دودی شبیه به دود سیگار تولید می‌شود. با این وسیله فرد می‌تواند حس و حالی همانند حس و حال سیگار کشیدن را تجربه کند.

 

 

مایع درون ویپ اسامی مختلفی از جمله، قطره ویپ،  عصاره ویپ، مایع ویپ، ایجوس و جویس ویپ دارد که جویس اصطلاح رایج‌تری برای آن است. این مایع شامل ترکیباتی از جمله نیکوتین است و در واقع گرما دیدن این مایع است که موجب ایجاد بخار می‌شود.

سازمان CASAA که سازمانی جهانی برای راه‌های جایگزین سیگار محسوب می‌شود، به تازگی آمار جدیدی را منتشر کرده که بیش از 11 هزار نفر از افراد توانسته ‌اند با استفاده از دستگاه ویپ، سیگار را کاملا ترک کنند.

در هر حال، ترک سیگار توسط دستگاه‌های ویپ کاملا ممکن است. بسیاری از تجربه‌های افراد در دنیای اینترنت منتشر نمی‌شوند و آمار 11 هزار نفری را می‌توان نمونه‌ی کوچکی از مصرف‌کنندگان ویپ دانست که سیگار را ترک کرده‌اند. بنابراین، با چنین آماری دستگاه‌های ویپ اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. پس در ادامه نگاهی عمیق‌تر به آمار و ارقام منتشر شده انداخته می‌شود.

 

تحقیقات ابتدایی انجام شده حکایت از تاثیر مثبت ویپ بر ترک سیگار دارد

یکی از اولین تحقیقاتی که در مورد دستگاه‌های ویپ منتشر شد به سال 2011 بر می‌گردد که بیش از 40 سیگاری که هیچ تمایلی به ترک سیگار نداشته‌اند را به کار گرفته است. در این تخقیق، به این افراد طی مدت شش ماه سیگار الکترونیکی داده شد و در پایان آن بیش از 22.5 درصد از افراد سیگار را ترک کرده و تقریبا 32.5 درصد دیگر میزان مصرف سیگار خود را به نصف یا بیشتر کاهش داده بودند. از مشکلات این پژوهش می‌توان به عدم داشتن گروه کنترل و همچنین تعداد کم شرکت‌کنندگان اشاره کرد.

یکی دیگر از تحقیقاتی که به صورت تصادفی صورت گرفته، بیش از 300 نفر از افراد سیگاری را به کار برده است. در این تحقیق به صورت کاملا تصادفی مقدار نیکوتین کارتریج 7.2 میلی گرمی، نیکوتین 7.2 میلی گرمی در قسمت اول تحقیق و سپس نیکوتین 5.4 میلی گرمی در قسمت دوم و همچنین کارتریج فاقد نیکوتین به همراه سیگار الکترونیکی در اختیار شرکت‌کنندگان قرار گرفته است. نتایج منتشر شده حاکی از این بوده که تقریبا 13 درصد از افراد گروه نیکوتین 7.2، 9 درصد از افراد نیکوتین 7.2 و 5.4 و 4 درصد از افراد فاقد نیکوتین موفق به ترک سیگار بعد از یک سال شده‌اند.

 

 

یکی دیگر از تحقیقات انجام شده در این خصوص که مهم‌ترین آن هم به شمار می‌رود بیش از 657 نفر از افراد سیگاری را برگزیده است. در این تحقیق، برخی از افراد سیگار الکترونیکی به همراه کارتریج‌های 16 میلی گرمی نیکوتین را دریافت کرده‌ بودند؛ برخی دیگر برچسب‌های نیکوتین و برخی دیگر سیگارهای الکترونیکی فاقد نیکوتین را استفاده کردند. بعد از شش ماه از انجام این تحقیق، 7.3 درصد از افراد گروه ویپ به همراه کارتریج نیکوتین سیگار را کاملا ترک کرده بودند. این آمار برای گروه برچسب‌ نیکوتین به 5.8 درصد و برای گروه کاتریج‌های فاقد نیکوتین به 4.1 درصد رسیده بود.

همان‌طور که مشاهده می‌شود، اکثر تحقیقات صورت گرفته حاکی از ترک سیگار توسط دستگاه‌ ویپ و سیگارهای الکترونیکی هستند. با این وجود، هنوز هم از لحاظ استانداردهای جهانی تحقیقات زیادی در این خصوص صورت نگرفته است. شاید طی سال‌های آینده و با روش‌های تحقیق بهتر بتوان به نتیجه‌گیری قاطعانه‌تری در مورد فواید خرید دستگاه ویپ و سیگار الکترونیکی بر ترک سیگار رسید و با اطمینان بیشتری در این خصوص نوشت.

 

آیا ویپ به ترک سیگار کمک می‌کند؟

برای جمع بندی کامل این موضوع بار دیگر باید نگاهی به مدارک و شواهدی انداخت که تاکنون در مورد ویپ و ترک سیگار به دست آمده است:

  • افراد سیگاری دستگاه ویپ را برای ترک سیگار بسیار مفید دانسته‌اند.
  • استفاده از دستگاه ویپ به جای سیگار بسیار منطقی به نظر می‌رسد.
  • با شروع به کار دستگاه‌های ویپ به صورت گسترده، نرخ افراد سیگاری به شکل محسوسی کاهش یافته است.
  • تحقیقات اولیه هرچند شک برانگیز و محدود، نتایج بسیار مثبتی داشته‌اند.
  • ادعای این که ویپ هرگز به ترک سیگار کمکی نمی‌کند، ادعایی ضعیف و بدون مدرک مستحکم است.
  • تحقیقات اخیر منتشر شده با قاطعیت بیشتری به تاثیر ویپ بر روی ترک سیگار پرداخته‌اند.

در هر حال، همچنان بحث و جدل در مورد فواید دستگاه ویپ ادامه دارد و به نظر می‌رسد برای قاطعیت بیشتر، همچنان باید منتظر ماند. اما تحقیقات منتشر شده تاکنون همگی به تاثیر مثبت ویپ اعتقاد داشته‌اند. اگر نگاهی منطقی به تاثیرات دستگاه ویپ و جویس بر روی سلامتی افراد سیگاری و ترک سیگار انداخته شود، می‌توان متوجه فواید آن شد. تجربه‌ی کاربران سیگاری، تحقیقات انجام شده و همچنین آمار و ارقام همگی به تاثیر مثبت دستگاه ویپ اشاره داشته‌اند.

علاقه‌مندان برای دیدن مجموعه کامل، خرید و قیمت انواع دستگاه ویپ، می‌توانند به فروشگاه اینترنتی نشت آپ به آدرس nashtup.com مراجعه کنند.

  /پایان رپرتاژ آگهی این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و اپریویو مسئول تایید صحت آن نیست.  

اینها را هم بخوانید