گردشگری دیجیتال

گردشگری دیجیتال تحول قرن جدید در صنعت گردشگری

در کمتر از یک ماه ایران وارد قرن جدید شمسی می شود. با آغاز سال 1400 تمامی کشورهایی که با تاریخ شمسی سروکار دارند، قرن پانزدهم را آغاز می کنند. قرنی که پیش روی ماست دوران طلایی پیشرفت فناوری های دیجیتالی است. به طوری که تحول دیجیتال موجب تغییر صنعت گردشگری می شود. تمامی ارگان ها و نهادهای مرتبط با صنعت گردشگری سعی دارند تا عصر جدیدی را در توسعه گردشگری رقم بزنند. کمتر از یک دهه است که بسیاری از مسافران با خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل به صورت اینترنتی سفرهای مدرن را تجربه می کنند.

در سده نوی شمسی تمامی صنایعی که با حوزه گردشگری در ارتباط مستقیم و غیر مستقیم هستند، سعی دارند تا رویکرد جدیدی از فناوری دیجیتال را به دنیای گردشگری ارائه دهند.

 

گردشگری دیجیتال، پدیده ای رو به رشد

در حال حاضر تعداد کاربران اینترنتی و استفاده از فضای مجازی به سرعت در حال رشد می باشد. این موضوع تحولی عظیم در نوع برقراری ارتباط با سایر مردم دنیا به وجود آورده است. یکی از وجوه استفاده از اینترنت، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، بلیط قطار و رزرو هتل است. به همین جهت هر سایت گردشگری باید بتواند زیرساخت های لازم را برای پاسخگویی به نیاز کاربران فراهم کند.

صنعت گردشگری بین المللی با فروش بلیط خارجی و درآمدزایی موجب درآمدزایی ارزی، اشتغال زایی در صنعت گردشگری و افزایش تولید ناخالص ملی می شود. استفاده از اینترنت در تمام عرصه های گردشگری دچار تحول عظیم شده است. تجهیز این صنعت به تکنولوژی گردشگری دیجیتال رشد اقتصادی را به همراه دارد.

 

آمادگی ایران در بهره گیری از گردشگری دیجیتال

تحولات عظیم گردشگری بهترین فرصت برای درآمدزایی، افزایش درآمد ناخالص ملی و در نتیجه بالا رفتن شاخص توسعه یافتگی می شود. به همین جهت تحولات گردشگری دیجیتال به شدت در جذب توریست تاثیرگذار است.

آرش نورآقایی (عضو هیئت مدیره فدراسیون بین‌المللی راهنمایان گردشگری) در همین باره گفت

"با تحولات دیجیتال در حوزه گردشگری با حذف واسطه ها هزینه‌های سفر کاهش یافته و گردشگر می‌تواند با یک کلیک از تمامی خدمات گردشگری برخوردار شود. با چنین تحولاتی حتی صاحبان مشاغل گردشگری نیز تغییرات زیادی را شاهد هستند. یکی از مهم‌ترین عوامل رشد و توسعه گردشگری، شناخت رفتار گردشگران است. در عصر دیجیتال رفتار گردشگران با استفاده از اپلیکیشن ها و وب سایت های گردشگری دچار تغییر شده است."

 

روش های انتخاب مقصد در هنگام خرید بلیط هواپیما

در عصر حاضر بهترین روش خرید بلیط هواپیما، خرید اینترنتی است. در گذشته گردشگران با خواندن لونلی پلانت می توانستند مقصد خود را جستجو و انتخاب کنند. اما امروز با توجه به استفاده از اپلیکشن‌های متنوع سفر، گوگل مپ و فعال شدن شبکه‌های اجتماعی روش انتخاب مقصد سفر تغییر کرده است. مسافران می توانند تمام اطلاعات لازم برای خرید بلیط هواپیما، خرید بلیط قطار و رزرو هتل را از طریق اپلیکیشن‌های بین‌المللی و مکان یابی روی نقشه انتخاب کنند.

در دنیای دیجیتال رفتار انسان‌ها به سوی استراتژی‌های جدید و مدرن در راستای توسعه گردشگری پایدار پیش می رود. رشد اقتصادی گردشگری پایدار از اثرات تحولات جدید در این صنعت است. برگزاری استارت‌ آپ‌ها، دفاتر خدمات مسافرتی، بخش تورلیدری و رزرو هتل‌ها با تحولات دیجیتالی همراه شده است.

 

کرونا و توسعه گردشگری دیجیتال

با شیوع کرونا، صنعت گردشگری به شدت تحت تاثیر قرار گرفت و بسیاری از سفرها لغو شد. اما یکی از مزیت های پیدایش کرونا، توسعه گردشگری دیجیتالی است. با ایجاد وب سایت های معتبر گردشگری تحولی بزرگ در حیطه گردشگری دیجیتال به وجود آمده است. به طوری که تمامی فعالیت های این حوزه از رزرو انواع بلیط گرفته تا رزرو هتل و استرداد آنلاین بلیط را می توان به راحتی در بستر دیجیتال انجام داد. به همین جهت تقویت بخش گردشگری دیجیتال می تواند موجب ایجاد کسب و کار جدید و درآمدزایی پایدار در این حوزه شود.

به دلیل کرونا نمی توان سفرهای تفریحی و گردشگری را به طور کامل تعطیل کرد، بلکه با کمک نرم افزارهای فضای مجازی می توان گردشگری دیجیتال را تقویت کرد. در این شرایط باید از تمامی ظرفیت های شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها برای توسعه خدمات آنلاین گردشگری استفاده کرد.

 

گردشگری دیجیتال و درآمدزایی

بر اساس آمار، در ایران حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از افراد ترجیح می دهند برنامه سفر خود را به صورت اینترنتی انجام دهند. شرکت‎های ارائه دهنده خدمات گردشگری سعی دارند تا کاربران بیشتری را به خدمات گردشگری آنلاین ترغیب کنند. این شرکت ها به مقدار قابل توجهی توانسته اند میزان اشتغال زایی و در آمد ملی را افزایش دهند.

تیک بان، سامانه رزرو آنلاین خرید بلیط هواپیما، خرید بلیط قطار و اتوبوس یکی از معتبرترین شرکت ‎هایی است که سالهاست در حوزه گردشگری آنلاین فعالیت می کند. خرید انواع بلیط ارزان هواپیما، بلیط قطار، رزرو هتل و دهها خدمات گردشگری آنلاین به راحتی در این سایت امکان پذیر است. استفاده از خدماتی هوشمند و نوین تیک بان سفر کردن را آسان کرده است.

 

گردشگری نوین دیجیتالی با تیک بان

سایت تیک بان به عنوان سایت معتبر خرید بلیط هواپیما در حوزه گردشگری است که با ارائه خدماتی نوین توانسته است در همه زمینه های گردشگری مانند رزرو بلیط هواپیما، رزرو قطار، بیمه مسافرتی و رزرو هتل بهترین خدمات را به کاربران ارائه دهد. این سایت از تیم پشتیبانی تمام وقت 24 ساعته برخوردار است که توانایی پاسخگویی به سوالات کاربران را دارد. برای انجام هرگونه فعالیت گردشگری فقط کافیست به www.tikban.com مراجعه کرده و از خدمات بی نظیر آن بهره مند شوید.

 

/پایان رپرتاژ آگهی

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و اپریویو مسئول تایید صحت آن نیست

اینها را هم بخوانید